Mi a keresztség?
A keresztségről:
Kedves keresztelőre készülő Család!
Életetek egyik legszebb döntését hozzátok azzal, hogy gyermeketeket megkereszteltetitek. A keresztség egy életre szóló program, az Istennel járt út egyik első állomása.
Jézus Krisztus feltámadása után, mennybemenetele előtt ezekkel a szavakkal küldi ki tanítványait: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek, és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.” (Máté evangéliuma 28, 18-20)
A keresztségben Jézus meghív minket, hogy kapcsolatban legyünk vele, hogy Isten ereje átjárja és megújítsa az életünket. A keresztség azt ábrázolja ki, hogy Isten az ő népe közé fogad, elpecsétel minket magának, nem vagyunk egyedül, hanem egy népnek a tagjai vagyunk, Hozzá tartozunk. A keresztségben a víz azt szimbolizálja, hogy Jézus Krisztus megtisztít minket a bűneinktől, eltörli az Istentől való elszakadtságunkat: ez az „újjászületés, megelevenedés fürdője”. A keresztség azt mutatja meg az életünkben, hogy szabadok vagyunk, és senki nem szakíthat el minket Isten szeretetétől. Aki megkeresztelkedik, Krisztus mellett dönt, ezzel a döntéssel az ő vezetése, útmutatása, uralma alá helyezi az életét.
Egyházunkban két szentség van: a keresztség és az úrvacsora. Mindegyiket Jézus szerezte, és mindkettő annak a jele, hogy Hozzá tartozunk, Vele közösségünk van, és egymással is közösségünk van. Mindkét szentség ereje a hit által átjárja és megújítja az életünket.
Gyermekkeresztség:
Amikor kisgyermeket keresztelünk, akkor a szülők döntenek úgy, hogy szeretnék gyermeküket Isten jelenlétébe helyezni és hitben nevelni. A keresztség a Szentháromság egy Isten nevében történik, ezért hangzik el, hogy a gyermeket az Atya, Fiú, Szentlélek Isten nevében kereszteljük meg. Keresztségkor a szülők a közösséggel együtt megvallják a hitüket (együtt elmondjuk az Apostoli Hitvallást) és fogadalmat tesznek, hogy hitben, a református egyház közösségében nevelik gyermeküket. Így a hit átadásának egyik része a családban történik, a másik része a református egyház közösségében, ahol a gyermek kicsi korától megtapasztalja, hogy ő az Isten népe nagy családjához tartozik.
A keresztség alkalmával nemcsak a szülők és keresztszülők, hanem a gyülekezetünk is fogadalmat tesz, hogy minden segítséget megadunk ahhoz, hogy gyermeketeket hitben tudjátok nevelni, és el tudjátok segíteni őt a felnőtt hitre, amikor majd ő maga tesz vallást a hitéről a konfirmáció alkalmával.
A keresztség egy befogadási, elköteleződési alkalom, egy közösség áll mögöttetek, nem vagytok egyedül.
Isten áldását kívánjuk nektek a tanítványság útján, amelyen elindultok.
Keresztelői istentisztelet menete
Köszöntés:
Kegyelem néktek és békesség, Istentől, a mi Atyánktól, és az ő egyszülött Fiától, a Jézus Krisztustól. Ámen.
Ének:
TEXTUS
Az Úr Jézus feltámadása után missziói parancsot adott tanítványainak, elküldte őket, hogy hirdessék az evangéliumot, az örömhírt szerte e világon, és felhatalmazta őket, hogy megkereszteljék mindazokat, akik hisznek őbenne. Máté evangéliuma 28,18 verseitől olvassuk:
„Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevébe, tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek, és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.”
Igehirdetés (néhány útravaló gondolat a keresztszülőknek, szülőknek):
APOSTOLI HITVALLÁS (közösen, fennállva mondjuk)
Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében. És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt, megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atya Isten jobbján, onnan jön el ítélni élőket és holtakat. Hiszek Szentlélekben. Hiszem az egyetemes anyaszentegyházat, a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen.
Fogadalomtétel (Fennállva történik, a szülők és a keresztszülők tesznek fogadalmat az úrasztala előtt, hogy gyermekeiket a református egyház közösségében, hitben nevelik. A gyülekezet is állva lesz tanúja a fogadalomtételnek):
1. Akarjátok-e, hogy gyermeketek a keresztség által az Atya, Fiú, Szentlélek Isten szövetségébe, a keresztyén anyaszentegyházba befogadtassék?
Ha igen, feleljétek: Akarjuk.
2. Ígéritek-e, fogadjátok-e, hogy gyermeketeket úgy nevelitek és neveltetitek, hogy ha majd felnő, a konfirmáció alkalmával ő maga önként tegyen vallást a Szentháromság Istenbe vetett hitéről a gyülekezet előtt?
Ha igen, feleljétek: Ígérjük és fogadjuk.
A harmadik kérdés a gyülekezetnek szól:
1. Ígéritek-e, hogy ezeket a gyermekeket szeretetben és imádságban hordozzátok, és a szülőknek, keresztszülőknek minden segítséget megadtok, hogy őket hitben neveljék?
Feleljük: Ígérjük.
Imádság:
KERESZTELÉS (A lelkész megkérdezi a gyermek nevét, majd a következő szavakkal kereszteli meg a gyermeket: XY, keresztellek én téged az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében. Ámen.)
ÁLDÁS (a lelkész megáldja a gyermeket és a családot. A család állva fogadja az áldást.)
Áldóének:
Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében. És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt, megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atya Isten jobbján, onnan jön el ítélni élőket és holtakat. Hiszek Szentlélekben. Hiszem az egyetemes anyaszentegyházat, a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen.
Keresztelők időpontja: A keresztelőket általában a vasárnap délelőtti, 10 órai istentiszteleteken tartjuk, az istentisztelet elején.
Keresztelő előtti teendők
Kapcsolatfelvétel:
Kérjük a családokat, hogy legalább 3–5 hónappal a keresztelő előtt jelezzék szándékukat, vegyék fel a kapcsolatot a gyülekezettel, és tájékozódjanak a keresztelő menetéről, feltételeiről, a lehetőségekről. Ekkor meg tudjuk beszélni az egyéni eseteket is, hogy milyen módon van lehetőség keresztelésre, lakhelyileg, felekezetileg milyen feltételei vannak a keresztségnek, szükség van-e egyéb előzetes felkészülésre a szülők részéről (pl. felnőttkonfirmáció).
Kapcsolódás a közösséghez:
A keresztelő a gyülekezetünk ünnepe is, a közösség is fogadalmat tesz a keresztelő alkalmával. Kérjük a családokat, hogy ha nálunk szeretnék gyermeküket megkereszteltetni, és még nincs kapcsolatuk a gyülekezetünkkel, kezdjenek el járni a közösségünkbe. A keresztelő előtt vegyenek részt istentiszteleteinken – vasárnap 10 órakor (hagyományos, gyerekfoglalkozással), 17 órakor családos-hittanos-gitáros istentiszteletek a templomban –, és kérjük az anyukákat, hogy vegyenek részt legalább 2 baba-mama körön (kedd délelőtt), hogy megismerkedjenek gyülekezetünkkel. Ez után kerülhet sor a keresztelői felkészítésre.
Felkészülés a keresztelőre:
A keresztelőt egyéni és csoportos felkészítő beszélgetések előzik meg, ahol hitről, keresztségről, családról, közösségről beszélgetünk. Ezek időpontját közösen egyeztetjük, illetve a részleteket az első találkozáskor beszéljük meg.
Adminisztráció: A keresztelő anyakönyvezéséhez keresztelői adatlapot kell kitölteni.
Mi történik a keresztelő után?
A keresztelő után támogatni, segíteni szeretnénk a családokat, ahogyan arra fogadalmat teszünk. Szeretnénk, ha a családok nem maradnának egyedül a hitben-nevelés, gyermeknevelés útján, hanem segítséget kapnának ahhoz, hogy szilárd értékrendű, erős identitású gyermekeket neveljenek. Ehhez közösségre van szükség, ahol a kisgyermek megerősödik, és családja támogatást, befogadást élhet meg.
Szeretettel várjuk az édesanyákat a baba-mama köri alkalmainkra kedden délelőttönként, ahol hitbeli, lelki, nevelési kérdésekről beszélgetünk, erősítjük, segítjük egymást. Várjuk és hívjuk a családokat gyermekeikkel együtt családos csoportjainkba. Istentiszteleteinken, családos alkalmainkon, kisközösségeinkben megtapasztalhatjuk, hogy nem vagyunk egyedül, összetartozunk, egy nép tagjai vagyunk. A vasárnap 10 órás istentiszteleteken várjuk a családokat gyerektanítással és gyerekfoglalkozással (kézműves is). Amikor a gyermekek elérik a 13 éves életkort, konfirmációs csoportba várjuk őket, ahol kortárs csoportokban, baráti körökben foglalkozunk hitbeli és életkérdésekkel, a Biblia alapvető tanításaival. A konfirmációval a gyermekek a keresztség után a második szentségben is részesülnek: úrvacsorát vehetnek, a gyülekezet felnőtt tagjaivá válnak.
Gyülekezetünk egy nyitott, gyermekbarát, befogadó közösség. Szeretettel várunk minden családot, aki szeretne közösségünkhöz kapcsolódni!
A fenti információkkal kapcsolatban, kérdések esetén a lelkipásztor kereshető:
Felnőttek keresztelése és konfirmációja:
A felnőttek felkészítése konfirmációra (és keresztelésre annak, aki még nincs megkeresztelve) minden évben ősztől tavasz végéig tart. A csoportban megismerkedünk a keresztyén hit alapvető igazságaival és üzenetével. A konfirmációra való végleges jelentkezést csak a csoportos felkészítés végén kell eldönteni. A csoportba azokat is várjuk, aki már konfirmáltak, de szeretnék újra átgondolni és rendszerezni a hitről szóló ismereteiket.
A felnőttek konfirmációs felkészítő alkalmainak időpontjánál a konfirmációra jelentkezett időbeosztását is figyelembe vesszük.