Napi ige

Áldás, békesség!

Mai újszövetségi igénk: János evangéliuma 17. részének 17. verse:

„Szenteld meg őket az igazsággal: a te igéd igazság.”

Kabai István lelkipásztor gondolatai:

Jézus arra kérte az Atyát, amikor főpapi imájában az övéiért könyörgött: „Szenteld meg őket az igazsággal: a te igéd igazság.” Ez azt jelenti, hogy az Istennel ellenséges világtól különítse el, válassza el az övéit az Atya. Természetesen nem veszi ki, nem veheti ki őket ebből a világból. Egyrészt mert nincsen egy másik, úgynevezett hívő bolygó valahol a Földtől távol, fenntartva az Isten népe számára, ahova esetleg ki lehetne telepíteni azokat, akik Krisztussal közösségre jutottak.
Másrészt azért sem lehet, mert itt, ebben a világban van rájuk szükség. Éppen azért, hogy világítsanak. Ebben a világban van szükség rájuk azért is, hogy hirdessék szavaikkal és tetteikkel Isten üzenetét. Mutassanak példát életükkel, hogy lássa meg világ, milyen a Krisztusban való élet, mennyivel szebb, mennyivel értékesebb, mint a világ hiábavalóságai iránt való törekvés. Mindezeket hallva, látva, minél többen legyenek Jézus követői, minél többen higgyenek az Ő egyszülött Fiában.
Ezért van szükség a különválasztásra, amely tulajdonképpen elváltozást, megváltozást jelent, hogy láttassa a különbséget a világ fiai és az Isten fiai között. Mert aki meghalt a bűnnek, és feltámadott az Úr Jézus Krisztussal, az elmondhatja Pál apostollal: „Élek pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus, amely életet pedig most testben élek, az Isten Fiában való hitben élem, aki szeretett engem, és önmagát adta érettem.” Annak tehát mindenképpen meg kell látszani, ha valaki odaszánja, odaszenteli magát az Úr szolgálatába.
Jézus az Atyától kérte, hogy „szenteld meg őket”, mert ember semmiképpen nem képes magát megszentelni. Ám Isten csak akkor szentel meg, ha azt én is akarom. Itt is nekem kell megtennem az első lépéseket. Ha ellenállok, Ő semmit sem kezd velem. Nem véletlenül hangzik az igében több helyen is a felszólítás: „Szentek legyetek, mert én szent vagyok!”
A megszentelés nem egy meghatározott időpontban, egyszeri alkalommal megtörténő esemény. Ez hosszú időn át tartó folyamat, amelynek során a hívő ember egyre inkább Krisztus képére formálódik, és ennek nyilvánvaló jelei mutatkoznak az életében. Ez a folyamat az újonnan való születéssel kezdődik, és addig tart, amíg a földi élet befejeződik, vagy Krisztus eljöveteléig, ha ez előbb következne be. Ám Isten már a kezdettől elfogad szenteknek bennünket, ha az ember odaszánása igaz szívből fakad.
A megszentelődés mégsem emberi munka, nem emberi teljesítményből származik. Isten Lelke végzi el az emberben, abban az emberben, aki Jézusban él.


826. dicséret: Isten élő Lelke jöjj…. (a régi énekeskönyvben: 463. dicséret)

Korábbi igék

2026. február 07

Áldás, békesség! Mai ószövetségi igénk: A Tízparancsolat második parancsolata (2Mózes 20:4-6) „4. Ne csinálj magadnak semmiféle istenszobrot azoknak a képmására, amik fenn az égben, lenn a földön, vagy a föld alatt a vízben vannak.5. Ne imádd és ne tiszteld azokat,

Tovább olvasom »

2026. február 06

Áldás, békesség! Olvasásra ajánlott igeszakasz: Máté evangéliuma 22. részének 1-14. versei Mai újszövetségi igénk: Máté evangéliuma 22. részének 14. verse: „Mert sokan vannak az elhívottak, de kevesen a választottak.” Szabó Imre lelkipásztor (Sárbogárd) gondolatai: Mindjárt az elején meg kell vallanom,

Tovább olvasom »

2026. február 05

Áldás, békesség! Mai újszövetségi igénk: János evangéliuma 3. részének 16. verse: „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” dr. Hegedűs Loránt püspök (Budapest, Szabadság tér) gondolatai:

Tovább olvasom »

2026. február 04

Áldás, békesség! Mai újszövetségi igénk: Pál apostol korinthusiakhoz írt 2. levele 3. részének 18. verse: „Mi pedig az Úrnak dicsőségét mindnyájan fedetlen arccal szemlélvén, ugyanazon ábrázatra elváltozunk, dicsőségről dicsőségre, úgy mint az Úrnak Lelkétől.” Cseri Kálmán lelkipásztor (Budapest-Pasarét) gondolatai: Mi

Tovább olvasom »

2026. február 03

Áldás, békesség! Mai ószövetségi igénk: a Tízparancsolat első parancsolata (2 Móz. 20,3) John R. W. Stott bevezető gondolatai:A Biblia elismeri, hogy különböző emberi normák léteznek. A zsidók a mózesi törvényt igyekszenek betartani. A pogányok a lelkiismeret törvénye szerint élnek. Mindegyikről

Tovább olvasom »

2026. február 02

Áldás, békesség! Mai újszövetségi igénk: Máté evangéliuma 16. részének 26. verse: „Mit használ az embernek, ha az egész világot megnyeri is, de az ő lelkében kárt vall? Avagy micsoda váltságot adhat az ember az ő lelkéért?” dr. Ravasz László püspök

Tovább olvasom »